ساده
 

در ادبيات جديد جامعه‌شناسي فرهنگ و مطالعات فرهنگي، سبك زندگي اساساً امري متفاوت از فرهنگ- البته نه غيرمرتبط با آن تعريف مي‌شود. اين تفكيك بيش از هر چيز به سبب نسبتي است كه ميان مفهوم سبك زندگي با گسترش فرديت و اخلاق فردگرايانه در جامعه جديد برقرار مي­شود. فرهنگ مجموعه منسجمي از ايده‌ها، ارزش­ها، هنجارها، نمادها و آداب و رسوم است كه فرد به واسطه دريافت و تطبيق خود با آنها امكان مشاركت در زندگي اجتماعي را مي­يابد. البته مواجهه فرد با فرهنگ لزوماً منفعلانه نيست. اما در نهايت فرهنگ مقوله‌اي فرافردي و كلان باقي خواهد ماند. در مقابل، سبك زندگي در مفهوم جديد آن بيشتر محصولي از انسان فرديت‏يافته­اي كه آن را خلق مي‌كند، قلمداد مي‌شود. سبك زندگي پايه و اساس فهم شرايط فرهنگي موجود و تحولات پيش رو در اين حوزه تلقي مي‌شود و نشان مي‌دهد كه در بطن ارزش‌هاي موجود در خرده‌نظام فرهنگي چه مي‌­گذرد. در واقع با به‌كارگيري مفهوم سبك زندگي و تعمق در آن مي‌توان از هنجارهاي پنهان در اذهان، باورها و رفتارهاي مردم يك جامعه، سر درآورد و از جهت‌گيري‌ها و الگوهاي موجود يا در حال شكل‌گيري،  تفسير واقع‌بينانه‌اي ارائه كرد. به تعبيري مي‌توان آن را تابلوي نقاشي «كولاژ»ي دانست كه تكه پاره‌هاي به كار رفته در آن از متن زندگي اجتماعي فراهم مي­آيد. اما نهايتاً نوع تلفيق و تركيب آنها گويي چيزي است كه انسان مابعد تجدديِ فرديت‏يافته بر حسب ذوق و سليقه خود آن را مي‌سازد. البته اين «ساخت» و سليقه سازنده آن به شدت سيّال، متغيّر و دلبخواهي است. شايد اين اصلي‌ترين تفاوتي است كه مفهوم سبك زندگي با فرهنگ دارد: سبك زندگي مقوله‌اي اساساً سيّال، لغزنده و غيرقطعي است (مفهوم سبك زندگي در علوم اجتماعي مدرن، سجاد صفارهرندي).

سبك زندگي مجموعه اي است از ارزش ها، نوع نگاه و تفكر و شيوه هاي رفتاري در هر چيزي. بيشتر مردم معتقدند كه بايد سبك زندگي شان را آزادانه انتخاب كنند. جامعه شناسان معتقدند سن، طبقه اجتماعي، قوميت و جنسيت در سبك زندگي هر فرد اثر گذارند. اين يعني هويت از نوع ساختار و طبقه اجتماعي فرد و همچنين جنسيت، سن و مذهب او شكل مي گيرد. عناصر يك سبك زندگي مشتركاتي را براي شماري ار افراد پديد مي آورند. به عبارت ديگر گروه هاي اجتماعي بيشتر به يك نوع سبك زندگي گرايش دارند. (آزادارمكي، تقي ۱۳۸۶ زندگي روزمره، قدرت، و فرهنگ، انتشارات جهاد دانشگاهي تهران). در تعريفي ديگر سبك زندگي را مجموعه‌اي از سليقه‌هاي يك فرد، در هر موضوعي (از دكوراسيون منزل تا آهنگ مورد علاقه)، شيوه هاي رفتار فرد با اطرافيان، ارزش‌ها و عقايد فرد و … مي نامند. جمع سبك‌هايي كه ما در زندگي داريم هويتمان را مي‌سازد، بنابراين سبك زندگي بخشي از هويت يك جامعه است. جامعه مدرن داراي سبك زندگي خاصي است كه او را با انسان موجود در جوامع سنتي و توسعه نيافته متمايز مي كند. مي توان گفت تمايزات ياد شده در زبان، موسيقي، ارزشها، هنر، ادبيات، زندگي خانوادگي، مذهب، آيين، غذا، نام گذاري، زندگي عمومي و به عبارتي فرهنگ مادي و غير مادي تعريف مي شوند.

تعريف لغوي سبك زندگي در سايت هاي معتبر (ويكي، بيزينس و ديكشنري) :

-        سبك زندگي، روش زندگي اشخاص، گروه‌ها يا جوامعي است كه در مواجهه با روابط فيزيكي، رواني، اجتماعي و اقتصادي روزانه خود مي‌باشد.

-        سبك زندگي شامل فعاليت‌ها، رفتارها، عادت ها، علايق، عقايد و ارزش‌ها مي‌شود.

-        سبك زندگي تركيبي از انگيزه ها، نيازها و خواسته‌هاست كه تحت تاثير عواملي مانند فرهنگ، خانواده و گروه‌هاي اجتماعي مي باشد.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ] [ :: ] [ مانا ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By tahablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 31
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 3998
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب