ساده
 
 اين كه كافي ميكس، كاپوچينو، اسپرسو و قهوه چه تفاوتي با هم دارند؟ فرق ميان قهوه فوري با قهوه پودري معمولي و نسكافه در چيست و كافئين كداميك بيشتر است؟ آيا مصرف پودرهاي آماده كافي ميكس كه در بازار موجود است، توصيه مي شود؟ اين قهوه هايي كه عبارت بدون كافئين روي آن قيد شده، واقعا كافئين ندارد؟ چرا رنگ قهوه ها با هم متفاوت است؟ آيا قهوه از نظر خواص درجه بندي مي شود؟ بيماران ديابتي مي توانند هر نوع قهوه اي بخورند؟ اصلا ويژگي يك قهوه خوب چيست؟

دانه زرد رنگ قهوه، درون ميوه هاي قرمز رنگ خام و بدبويي قرار دارد كه پس از خار ج كردن آن از درون ميوه، تخمير و خشك و سپس برشته و به رنگ قهوه اي تيره در مي آيد و اين روزها، آن را به صورت دانه كامل يا پودرشده در بازار مي بينيم. با توجه به اين كه قهوه در چه كشور و چه منطقه اي كشت شده باشد، طعم و رنگ متفاوتي دارد و با توجه به روش يا دستگاهي كه قهوه را دم مي كنند و همچنين ميزان شكر و شيري كه به آن افزوده مي شود، نام هاي مختلف اسپرسو، كاپوچينو، كافي ميكس و... مي گيرد.

قهوه فوري با قهوه معمولي چه فرقي دارد؟

اين روزها در قفسه فروشگاه ها در ميان انواع قهوه دانه اي، پودري يا كافي ميكس شاهد انواع قهوه هاي فوري هستيم، اما اين قهوه چه فرقي با قهوه معمولي دارد؟ دانه قهوه همچون دانه هاي ديگر حاوي فيبر نامحلول است؛ يعني اگر دانه قهوه را آسياب كرده و در آب بجوشانيم فيبر آن رسوب و رنگ قهوه در آب جوش حل مي شود. حال اگر در صنعت با صافي رسوب را حذف و محلول حاصل را تبخير، خشك و آسياب كنند «قهوه فوري» به دست مي آيد كه به محض ريختن آن در آب جوش، قهوه، آماده مصرف است. 

البته رنگ انواع قهوه فوري ممكن است با يكديگر متفاوت باشد و اين موضوع به نوع قهوه و روش خشك كردن آن بستگي دارد و نشان دهنده فساد يا تعيين كننده كيفيت و طعم محصول نيست. اغلب قهوه هاي پودري معمولي عطر و طعم اصيل خود قهوه را مي دهد، اما به دليل آن كه قهوه فوري طي فرآيند حرارتي تا حدودي عطر و طعم خود را از دست مي دهد گاهي آن را با شير، شكر، شكلات، فندق، كارامل يا كاپوچينو طعم دار مي كنند.

قهوه هاي فوري يا نسكافه

قهوه را به دو صورت درست مي‌كنند؛ با دُرد يا صاف نشده و بي درد يا صاف شده. قهوه عربي و قهوه ترك را با درد درست مي‌كنند. قهوه عربي، سياهرنگ و تلخ است، اما قهوه ترك، رنگي ترش و مزه اي متمايل به شيريني دارد. اروپاييان اما معمولا درد قهوه را از آب آن جدا مي‌كنند. به همين خاطر قهوه اروپايي هميشه درشت تر از قهوه عربي و ترك سائيده مي‌شود. 

قهوه برخلاف چاي نياز به دم كردن ندارد، چراكه ماده عطري، رنگي و موثر آن به محض تماس با آب جوش آزاد مي‌شود. در نيمه دوم قرن بيستم، انواع قهوه فوري (instand coffee) نيز در بازار اروپا و آمريكا عرضه شد. اين قهوه در واقع شيره تبخير شده قهوه صاف و عصاره دانه قهوه است كه نيازي به قهوه جوش ندارد و با حل كردن كمي از آن در يك فنجان آب جوش، قهوه آماده به دست مي آيد. 

اين نوع قهوه در آغاز مخالفان جدي در ميان طرفداران قهوه داشت، چراكه قهوه نوشان حرفه اي معتقد بودند طعم و عطر واقعي اين نوشيدني در بسته بندي هاي قهوه فوري از دست مي‌رود، اما امروز با پيشرفت فن آوري توليد قهوه فوري، ديگر فاصله ميان‌كيفيت اين دو نوع قهوه به كلي از ميان رفته و حتي قهوه فوري طرفداران بيشتري پيدا كرده است، چراكه اين نوع قهوه معمولا پس از سايش، پروسه توليد را طي مي‌كند و در حقيقت به نوعي پرورده و خوش طعم مي‌ شود.

اولين شركتي كه قهوه فوري را راهي بازار جهاني قهوه كرد، شركت معروف Nestle بود. با ورود بسته هاي Nestle Coffee به ايران، اصطلاح نسكافه نيز ميان علاقه مندان به نوشيدن قهوه رواج يافت. به اين ترتيب اصطلاح نسكافه به نوعي اختراع ايرانيان قهوه نوش به حساب مي‌آيد.

تفاوت كافي ميكس با قهوه و شير قهوه

اما قهوه پودري چه تفاوتي با نسكافه دارد و آيا كافي ميكس با شير قهوه فرق مي كند ؟ قهوه پودري، خالص و فقط از پودر دانه قهوه تهيه مي شود، اما نسكافه يا همان كافي ميكس (قهوه مخلوط) در صنعت از مخلوط قهوه فوري، شيرخشك، پودر شكر و برخي افزودني هاي ديگر تهيه و پس از حل شدن در آب جوش بسرعت آماده مصرف مي شود. 

پودر آماده كافي ميكس چون حاوي شكر، خامه و چربي است كالري بالايي داشته و مصرف زياد آن توصيه نمي شود و چون برخي انواع آن حاوي مواد نگهدارنده است مي تواند موجب بروز حساسيت در افراد مستعد شود و بهتر است نسكافه با ميزان كم شكر به همراه شير كم چرب و قهوه تازه و اصيل به صورت خانگي تهيه شود.

اما آيا شير قهوه با كافي ميكس فرق مي كند؟ در پاسخ بايد گفت بله. شير قهوه معمولا از تركيب شير و قهوه تهيه مي شود و بدون شكر است، اما نسكافه هاي آماده همه حاوي شكر بوده و در نتيجه مبتلايان به ديابت مجاز به مصرف هر نوع نوشيدني حاوي قهوه نيستند. البته كافي ميكس بدون شكر با عبارت «sugar free» و كم چرب با عبارت «low fat» كه روي بسته بندي آن قيد شده براي بيماران ديابتي، مبتلايان به چربي خون و اضافه وزن و البته براي افراد سالم در بازار موجود است كه يا طعم تلخ دارد و فقط از دو تركيب شير و قهوه تهيه شده است يا آن كه مزه شيرين داشته و قند مصنوعي جايگزين شكر آن شده است كه انواع كافي ميكس هاي تلخ (بدون شكر مصنوعي) گزينه مناسب تري است كه ديابتي ها بهتر است با مشورت پزشك از اين نوشيدني استفاده كنند. 

لازم است بدانيد اگر كافي ميكس بدون شكر را انتخاب مي كنيد، گمان نكنيد كه بدون كالري است، زيرا شيرخشك و خامه آن كالري زاست و حتي انواع كم چرب آن هم ميزاني كالري دارد، اما قهوه خالص تقريبا بدون كالري است.

كافئين قهوه فوري كمتر است

به گفته متخصصان علوم غذايي ميزان كافئين قهوه فوري، كمتر از قهوه معمولي است و هر دو فنجان قهوه فوري به اندازه يك فنجان قهوه معمولي كافئين دارد. البته لازم است بدانيد مقدار كافئين يك فنجان قهوه هميشه ثابت نيست، زيرا به نوع، شيوه دم كردن و ميزان پودر آن بستگي دارد. تحقيقات نشان داده است از آن جا كه بيش از پنج تا شش ساعت طول مي كشد تا كافئين قهوه از بدن دفع شود نوشيدن يك فنجان آن هنگام عصر، بر خواب شبانه تاثير مي گذارد.

چه افرادي نبايد قهوه و نسكافه بخورند؟

از آنجا كه كافئين قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشديد مي كند، مصرف بيش از دو فنجان آن در روز توصيه نمي شود. نتايج برخي تحقيقات نشان داده است كافئين قهوه در زنان باردار موجب رشد ناقص جنين، سقط يا زايمان زودرس مي شود و مي تواند از طريق شير مادر به شيرخوار منتقل شود و نوشيدن بيش از يك فنجان آن موجب بروز بي خوابي، تحريك پذيري، امتناع از شيرخوردن و عصبي شدن شيرخوار شود و چون كبد نوزاد به اندازه كافي رشد نيافته و آنزيم هاي خاص را ندارد، كافئين مدت زيادتري براي تجزيه شدن در بدن نوزاد مي ماند و عوارض بيشتري را به جا مي گذارد. 

همچنين كساني كه مبتلا به پرفشاري خون و تپش قلب هستند، افرادي كه در معرض پوكي استخوان قرار دارند و زناني كه در سينه خود غده فيبروكيستيك دارند نبايد زياد قهوه بنوشند. قهوه به دليل كافئين، اثر داروهاي ضد درد را افزايش مي دهد و انواعي كه عبارت بدون كافئين روي بسته بندي آن قيد شده مي تواند حاوي اندكي كافئين باشد. بر اساس تحقيقات، كافئين موجود در يك فنجان قهوه بدون كافئين، پنج تا ده برابر كمتر از قهوه معمولي است.

چه قهوه اي بخريم؟

ـ هر چه دانه قهوه بزرگ تر باشد، طعم بهتري دارد و اگر خواستيد قهوه پودر شده بخريد توجه كنيد كه روي بسته بندي اش عبارت AA درج شده باشد. اين عبارت نشان مي دهد كه پودر قهوه از دانه هاي درشت تهيه شده است.

ـ قهوه اي كه رنگ تيره شفاف و طعم تلخ تري داشته باشد مرغوب و اصيل تر است. دقت كنيد قهوه پودري زمان دم كشيدن بايد كمي روغن پس دهد و مزه آن تلخ باشد. قهوه هاي ناخالص و بي كيفيت رنگ روشن كدر و طعم خاك و آنهايي كه كهنه و تاريخ گذشته اند كمي بوي آرد نخودچي مي دهند.

ـ هيچ گاه قهوه را زودتر از موعد تهيه نكنيد كه بخواهيد آن را دوباره گرم كنيد، زيرا مثل چاي جوشيده طعم آن بر مي گردد. اگر قهوه عطر و بويش را از دست بدهد در اصطلاح مي ميرد و نوشيدن آن دلچسب نيست.

ـ وقتي قهوه را در آب سرد حل كرديد روي شعله ملايم بگذاريد تا به جوش آيد و كف كند. ابتدا كف روي قهوه و سپس قهوه را در فنجان ريخته و ميل كنيد.

ـ هر چه قهوه بيشتر بجوشد غليظ تر و كافئين و رنگ بيشتري از آن خارج مي شود. شيوه دم كردن قهوه و تركيباتي كه به آن افزوده مي شود مي تواند خواص قهوه را كم يا زياد كند.

ـ دانه قهوه در محيط خشك و خنك تا يك سال، ولي پودر قهوه بايد سريع تر و ظرف مدت يك ماه مصرف شود. انواع نسكافه هم تا شش ماه قابليت نگهداري دارد.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ] [ :: ] [ مانا ] [ نظرات (1) ]
نظرات
نام : siavash     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت :
متن : سلام دوست عزیز یه پیشنهاد درآمد از اینترنت، لینک ثبت نام : http://bux14.net/?r=siavash69h روزی 10 دقیقه وقت بزار(فقط کلیک کن) ماهی 8،000 تومان بگیر > فقط در یک سایت کار کن روزی 30 دقیقه وقت بزار ( فقط کلیک کن) ماهی 25،000 تومن بگیر > در 3 سایت عضو شو 3 ماه اول روزی نیم ساعت تا 1 ساعت وقت بزار ( خودتو پیشرفت بده) از ماهی 8،000 خودتو به ماهی 150،000 تمان برسون و بعد از اون فقط با 10 دقیقه وقت (فقط کلیک ) درآمدتو تا 3،000،000 ببر بالا > فقط در یک سایت عضو شو واقعی ، مطمئن ، کمکتون می کنم و راهنمایی مداوم اگر سوال داشتی در خدمتم اگر خواستی تو لینک بالا عضو شو و خواستی تو سایت بیشتری کار کنی بگو بهت معرفی کنم اگر عضو شدی اینجا یا با siavash69.h@gmail.com باهام در ارتباط باش ( اونجا پیام خصوصی از اول فعال نیست) در ضمن من 1 ماه رو 27 تا سایت کار کردم و بهترین سایت رو انتخاب کردم و همه ی نکاتش رو یاد گرفتم و ضرر دادم تا یاد بگیرم ( http://bux14.net/?r=siavash69h ) میبینمت [لبخند]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By tahablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 29
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 3996
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب